80 plus


Dnešní článek vám může ušetřit slušné peníze, což se hodí vždycky, ne?

Když jsem tu nedávno psal o svém novém zdroji, schválně jsem opomněl zmínit jednu jeho vlastnost, na kterou jsem přišel vlastně náhodou. Tou vlastností je certifikace „80 plus“, o které svědčí nenápadná samolepka na krabici i zdroji. Přišel jsem na ni vlastně náhodou, když jsem zdroj instaloval a protože jsem od přírody zvídavý a navíc elektrikář, nelenil jsem a zasedl ke Googlu. Nyní poslyšte, co jsem se dozvěděl.

Certifikace 80 plus je program, který má za cíl používání více energeticky efektivních zdrojů v počítačové branži.

80 plus certifikovaný zdroj zaručuje, že jeho účinnost neklesne pod 80% při jeho 20%, 50% a 100% jmenovitém zatížení. Abychom pochopili, co to přesně znamená, musíme nyní trochu zabřednout do teorie. Vezmeme si na pomoc wikipedii:

"Účinnost je fyzikální veličina, která udává poměr mezi výkonem a příkonem stroje při vykonávání práce."

Co to znamená přeloženo do lidské řeči? Účinnost je poměr mezi elektřinou, kterou zdroj odebere ze sítě a kterou dodá pro potřeby komponent v počítači. (Zdroj odebranou elektřinu transformuje na parametry, se kterými komponenty pracují.) Zbytek (rozdíl) energie se nikam neztratí (z fyzikální podstaty věci ani nemůže), ale je prakticky celý vyzářen v podobě tepla. (Vířivé proudy, magnetostrikce a podobné ptákoviny pro zjednodušení zanedbáme.) A produkovat teplo určitě nechcete, pokud počítač zároveň nepoužíváte jako přímotop.

Tepelné ztráty tedy chceme co nejvíce eliminovat a tudíž účinnost zdroje zvýšit. 100% účinnosti dosáhnout nemůžete (zdroj není tepelné čerpadlo!) a tak se musíte spokojit s co nejvyšší nabízenou. Zde nastupuje certifikace 80 plus.

Jak už jsem napsal výše, takto certifikované zdroje zaručují vysokou účinnost v celém spektru zatížení a tedy co nejmenší možné ztráty. Jaké výhody to má tedy pro vás:

  1. Omezujete spotřebu a tudíž šetříte peníze
  2. Omezujete produkci tepla a tím snižujete náklady na chlazení
  3. Zvyšujete životnost komponent počítače a tím snižujete náklady na údržbu
  4. Můžete na jedné větvi elektroinstalace utáhnout více stejných PC a tím omezíte náklady na rekonstrukce a změny vedení

Jen hrubým výpočtem – za 500W zdroj pracující s 80 plus certifikací běžící denně 5 hodin ušetříte ročně cca 800Kč oproti zdroji, pracujícímu s účinností 60%.

To už stojí za úvahu, ne?

2 komentáře:

Shake řekl(a)...

Tech 60 % to je realny cislo levnejch zdroju? Mam sice jen 350W zdroj, za to bezi 24/7, ze bych si taky koupil cool zdroj? ;-) ... i kdyz asi pockam az do noveho stroje.

Jarmom řekl(a)...

levné zdroje reálně mají účinnost kolem 70%, ale když si vezmeš že ty dobré jsou i na 90%, tak tam furt ten rozdíl 20% je.

jinak výpočet je velice jednoduchý X (W)* Y (h) = Z (Wh)... /1000 = Z (kWh)

Např. 500 W * (365dní*5h) = 912.5 kWh * 4,5 Kč/kWh = 4106Kč


500W zdroj s účinností 70% musí na 500W odebrat 650W, zbytek si spočteš. 8)