Sci-fi knihy, které byste si měli přečíst, část 1.

Za svých dosavadních 26 let života jsem toho docela dost přečetl. Četl jsem ale hlavně to, co mě bavilo. Tedy zejména sci-fi literaturu. Počet knih půjde do stovek, většinou starší klasiku. Oblíbené knihy jsem četl vícekrát, něktré určitě víc než desetkrát. Troufám si tedy, při vší skromnosti, tvrdit, že tuto specifickou oblast literatury docela znám. Proto jsem se rozhodl psát tento mnohadílný (doufejme) seriál a doporučovat vám, co byste si určitě meli přečíst i vy.


Robert A. Heinlein - Měsíc je drsná milenka
v originále The Moon Is a Harsh Mistress
1966,
G. P. Putnam's Sons, ISBN 0-312-86355-1


Co když si superpočítač uvědomí sám sebe? Ne klasicky béčkově, kdy ničí světy, ale roztomile zvědavě a strašně, ale strašně osaměle? A co když je to náhodou hlavní řidící počítač trestanecké kolonie Luna? Měsíc je v roce 2075 sice stále ještě trestanecká kolonie Země, ale většina jejích obyvatel je už dávno svobodná, nebo jsou to už dokonce potomci původních trestanců. Vrátit se zpět nemohou, kvůli dlouhodobým účinkům snížené gravitace a tak musí nedobrovolně žít ve vyhnanství. A pracovat ve prospěch sobecké matičky Země. Ne všem se to ale líbí a když potenciální revolucionáři dostanou mocného spojence, revoluce může začít.

Tahle kniha se čte krásně, lehce, příběh přímo sprintuje do cíle. Do hořkosladkého cíle, ale víc neprozradím. Snad jen, že když jsem tento skvost četl poprvé, jen těžko jsem se ubránil slzám. Tak silně na mě zapůsobil. Autor do detailu popisuje, jak má vypadat ideální revoluční organizace, přípravy na puč a jeho průběh. Vše sledujeme očima počítačové opraváře Manuela Davise O´Kellyho, který se na revoluci také podílí. Jak je u Heinleina zvykem, dočkáme se bohatě rozepsaných postav, zamyšlení nad během světa i nezvyklých představ budoucího sociálního uspořádání lidstva. Ale hlavně skvělého nápadu a vypravěčského stylu.


Příště: Isaac Asimov - Já, robot

Žádné komentáře: